W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej „Zawisza”

 Dzięki staraniom Fundacji im. B. Chrobrego doszło do porozumienia z koncernem „Pfeifer & Langen” Polska S.A., który wyraził zgodę, aby na murze cukrowni w Głogowie została umieszczona tablica w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej „Zawisza”. Siedzibą tej podziemnej organizacji w 1949 roku były właśnie mury cukrowni.

- Miłą niespodziankę zrobiła nam firma, będąca właścicielem cukrowni. Po medialnym nagłośnieniu sprawy skontaktowali się z fundacją i zaprosili nas do rozmów. Nie widzą już przeszkód do współpracy i wyrażenia zgody na umieszczenie takiej tablicy. Miejmy nadzieję, że to zamieszanie będzie miało swoje plusy i więcej osób dowiedziało się przez to o Żołnierzach Wyklętych - powiedział Paweł Chruszcz z Fundacji im. Bolesława Chrobrego dla portalu www.miedziowe.pl

Fundacja chce upamiętnić działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy w 1949 działali na terenie głogowskiej cukrowni. Jej działacze zaplanowali, że umieszczą na murze zakładu pamiątkową tablice. Na co początkowo nie zgodziła się jednak spółka, która jest właścicielem cukrowni. W Głogowie po wojnie działało antykomunistyczne podziemie. Tworzyli je żołnierze Armii Krajowej, którzy nie godzili się na komunistyczne rządy w kraju. Tajna organizacja działała na terenie cukrowni. W 1949 roku została ona rozbita przez ówczesną bezpiekę. 

Poniżej porozumienie zawarte między Fundacją im. B. Chrobrego a „Pfeifer & Langen” Polska S.A.

Porozumienie