Gość Dnia - Paweł Chruszcz

Gość Dnia - Paweł Chruszcz (fundacja im. Bolesława Chrobrego) - 09.05.2017 r. o wystawie "Chłopcy wychodzą z lasu - amnestia 1947 roku w Głogowie"

Kwartalnik Myśl.pl numer 37 (1/2017)

Po krótkim okresie nieobecności w Waszych domach jesteśmy z powrotem. Ostatnie pół roku to czas zmian organizacyjnych i redakcyjnych w naszym piśmie. 10 lat istnienia kwartalnika oraz tak wymagający jak Wy odbiorcy sprawiają, że staramy się być coraz lepsi. Mam nadzieję, że nam się to udaje. Wracamy, od razu podejmując niezwykle ważny i istotny temat, jakim są relacje polsko-ukraińskie. To co dzieje się w ostatnich latach za naszą wschodnią granicą zmusza do głębszej refl eksji. Nie ma tu miejsca na stereotypy i zbędne emocje. Kijowski „Majdan” po raz pierwszy od dawna stworzył szanse na ułożenie na nowo stosunków z Ukrainą, stworzył też zupełnie inne perspektywy geopolityczne. Czy będziemy w stanie to wykorzystać? Jak poradzimy sobie z niezwykle trudną historią?

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Chłopcy wychodzą z lasu - amnestia 1947 roku w Głogowie

"Chłopcy wychodzą z lasu - amnestia 1947 roku w Głogowie" - to tytuł wystawy jaką możemy oglądać na głogowskim rynku. Opowiada o bardzo krótkim epizodzie z kilkusetletniej historii miasta. Organizatorem wystawy jest Fundacja im. Bolesława Chrobrego, w której imieniu wystawę przygotował Paweł Chruszcz.

Wystawa jest hołdem dla osób walczących w okresie wojennym i powojennym o niepodległą Polskę. Powojenne prześladowania komunistów nie ominęły także Głogowa.

 

Czytaj więcej...

Projekty - Międzypokoleniowa Szkoła Zdrowia.

Fundacja im. Bolesława Chrobrego jest organizatorem projektu pn. Międzypokoleniowa Szkoła Zdrowia. Projekt realizowany jest na terenie miasta Szczecina. Jest to projekt darmowy, w ramach którego można m.in. uczestniczyć w zajęciach AIKIDO, czy też wykładach np. o zdrowym odżywianiu, czy bezpieczeństwa osobistego. Informacje o projekcie pod linkiem: http://www.bch.org.pl/index.php/projekty, a wszelkie informacje można uzyskać bezpośrednio u koordynatora projektu p. Adama Surmacza, tel. 608-447-881. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kwartalnik Myśl.pl numer 36 (2/2016)

36. numer kwartalnika "Myśl.pl" jest poświęcony swoistemu rachunkowi sumienia 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju. Chyba nigdy tak bardzo jak dzisiaj nie był to temat tak aktualny i wielowątkowy. Patrząc za siebie, musimy bowiem dostrzegać, że na naszych oczach zmienia się Europa i świat. Zmienia się w dodatku na gorsze. W tym kontekście pytanie o kondycję chrześcijaństwa oraz dusze Polski i Polaków nabiera dodatkowego sensu i znaczenia.

Stając przed kluczowymi wyborami cywilizacyjnymi musimy pamiętać o tym czego nauczyła nas historia i doświadczenie, nie możemy jednak zapominać o tym co buduje nasz charakter narodowy od wieków. Tym właśnie zagadnieniom swoje teksty poświęcili Krzysztof Gędłek, Romuald Starorosielec, Paweł Łubiński i Piotr Zych.

O to, czy chrześcijaństwo czeka zmierzch i upadek, czy też ma ono szanse na prawdziwy renesans odpowiedzieli w ankiecie Rafał Ziemkiewicz, Tomasz Rzymkowski, Robert Kuraszkiewicz i Jacek Kędzierski. Numer uzupełniony jest tekstami historycznymi, gospodarczymi i politycznymi: dr Marty Doleckiej i dr. Józefa Dudy "Przełomy gospodarcze w I Rzeczypospolitej", dr. Andrzeja Krzystyniaka "Koń Wrony – czyli jak zrozumieć Rosję" czy dr. hab. Romualda Polińskiego "Polska a strefa euro". Piórem dr Jędrzeja Lipskiego zaprezentowano natomiast sylwetkę Haliny "Kurierki" Żurowskiej.

 

 

 

Kwartalnik Myśl.pl numer 35 (1/2016)

Kolejny numer „Myśl.pl” przynosi dyskusję na temat przyszłości naszej cywilizacji. Przyszłości, która jest zagrożona nie tylko przez napływ obcych kulturowo setek tysięcy imigrantów, ale przede wszystkim przez własną słabość i dekadencję.


Skoro wystarczył milion przybyszów, by kraj taki jak Niemcy znalazł się w największym od półwiecza kryzysie, co będzie, jeśli na nasz kontynent trafią miliony? Bez wątpienia nie jesteśmy na to gotowi. Czy Polska może stać się oazą normalności na europejskiej moralno-ideowej pustyni? Czy stać nas na odnowę i powstanie z kolan, które – zainicjowane nad Wisłą – może wskrzesić prawdziwego ducha Europy? Próby odpowiedzi na te pytania dopiero rozpoczynają prawdziwą dyskusję.

Ten problem, jak żaden inny, dotyczy nas wszystkich. Jak dowodzą wydarzenia sylwestrowej nocy w Kolonii, jeśli sami nie zajmiemy się jego rozwiązaniem, stanie się naszym czarnym snem szybciej, niż się tego spodziewamy.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Film naszej Fundacji weźmie udział w Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Nasz film „Marzyli tylko o wolnej Polsce” został zakwalifikowanych do walki o nagrody w czasie tegorocznej VI edycji Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” Gdynia 2014. Produkcja przedstawia losy podziemie antykomunistycznego na terenie Głogowa i Wielkopolski. Film jest hołdem naszej Fundacji dla "Żołnierzy Wyklętych". Reżyserem filmu jest kol. Paweł Chruszcz, przy jego produkcji uczestniczył współpracownik kwartalnika Myśl.pl kol. dr. Jacek Misztal.  

Wyniki zbiórki na poprawę bytu Polskim rodzinom w czasie świąt Wielkanocnych.

Fundacja im. Bolesława Chrobrego, zgodnie z wydaną decyzją numer 203/2014 z dnia 28.02.2014r., przeprowadziła zbiórkę publiczną na terenie całego kraju w formie zbierania darów materialnych w dniach od 17.03.2014r do 28.03.2014r. Zebrane środki: 500kg żywności, 50kg materiałów użytku codziennego, zostały przekazane instytucjom: FILANTROPIJA PLUS Tuskulėnų g. 28-25 , 09211 Vilnius oraz „Namas, kuris laukia” Palydovo g. 17 , 11107 Vilnius, w celu poprawie bytu Polskim rodzinom w czasie świąt Wielkanocnych.

WYNIKI PIERWSZEJ KWESTY NA EKSHUMACJĘ I IDENTYFIKACJĘ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZCZECINIE.

Zebrane środki w wysokości 17 355,43 PLN (słownie: siedemnaście tysięcy trzysta pięćdziesiąt pięć złotych i czterdzieści trzy grosze), zostały przekazane w dniu 08.11.2013r., Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w celu przeprowadzenia ekshumacji i identyfikacji ofiar komunistycznych morderstw, pochowanych w kwaterze „Ł” w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


 

Fundacja im. Bolesława Chrobrego z siedzibą w Szczecinie, zarejestrowana w KRS pod numerem 0000253907, zgodnie z wydaną decyzją numer UNP: 65559/BOI/-XXVII/13 z dnia 28.10.2013r., przeprowadziła zbiórkę publiczną na  Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w formie zbierania ofiar do puszek kwestorskich w dniu 01.11.2013r. w godzinach 8.00 – 22.00.

Zebrane środki w wysokości 17 355,43 PLN (słownie: siedemnaście tysięcy trzysta pięćdziesiąt pięć złotych i czterdzieści trzy grosze), zostały przekazane w dniu 08.11.2013r., Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w celu przeprowadzenia ekshumacji i identyfikacji ofiar komunistycznych morderstw, pochowanych w kwaterze „Ł” w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

PIERWSZA KWESTA NA EKSHUMACJĘ I IDENTYFIKACJĘ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Kwesta ma na celu zebranie środków na finansowanie prac ekshumacyjno-identyfikacyjnych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, kwatera "Ł".

 

Czytaj więcej...