Kwartalnik Myśl.pl

NAJNOWSZE WYDANIE

Kwartalnik Myśl.pl numer 37 (1/2017) 

Po krótkim okresie nieobecności w Waszych domach jesteśmy z powrotem. Ostatnie pół roku to czas zmian organizacyjnych i redakcyjnych w naszym piśmie. 10 lat istnienia kwartalnika oraz tak wymagający jak Wy odbiorcy sprawiają, że staramy się być coraz lepsi. Mam nadzieję, że nam się to udaje. Wracamy, od razu podejmując niezwykle ważny i istotny temat, jakim są relacje polsko-ukraińskie. To co dzieje się w ostatnich latach za naszą wschodnią granicą zmusza do głębszej refl eksji. Nie ma tu miejsca na stereotypy i zbędne emocje. Kijowski „Majdan” po raz pierwszy od dawna stworzył szanse na ułożenie na nowo stosunków z Ukrainą, stworzył też zupełnie inne perspektywy geopolityczne. Czy będziemy w stanie to wykorzystać? Jak poradzimy sobie z niezwykle trudną historią?

 Na te pytania szukamy odpowiedzi zarówno w ankiecie, jak i w temacie głównym bieżącego numeru. Wątki te zgłębiają między innymi Krzysztof Gędłek i dr Andrzej Zapałowski, dochodząc zresztą do nieco innych konkluzji. Ciekawy punkt widzenia prezentuje także w rozmowie z naszym kwartalnikiem wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

Jak zwykle, poza tematem numeru sporo miejsca na naszych łamach poświęciliśmy polityce i historii. Szczególnie polecam teksty: „O nową endecję” Przemysława Piasty, „Bo to Polska właśnie” dr. Jędrzeja Lipskiego oraz „Kontrrewolucja Trumpa” pióra nowego zastępcy redaktora naczelnego, Piotra Zycha. Wiele miejsca oddaliśmy ponadto nowemu pokoleniu naszych autorów, na czele z Robertem Koralewskim i jego tekstem „Co dalej z Europą i wartościami europejskimi”. Przypominamy także nieco zapomnianą sylwetkę wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.

Mam nadzieję, że ciekawe teksty naszych autorów zrekompensują Państwu fakt, że na kolejny numer trzeba było poczekać nieco dłużej niż zwykle.
Miłej lektury!
dr Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

Spis treści:
ANKIETA

Na pytanie: Czy Ukraina w dzisiejszym kształcie jest potencjalnym sojusznikiem Polski w budowie tzw. "Międzymorza" czy raczej stanowi dla nas zagrożenie? W jaki sposób prowadzić politykę względem naszego wschodniego sąsiada by przynosiła nam, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, więcej zysków niż strat? odpowiadają: dr Andrzej Zapałowski, Grzegorz Napieralski, Piotr Zgorzelski, Sylwester Chruszcz, Michał Jaros - 3

TEMAT NUMERU

Sylwester Chruszcz – Lęk przed ludobójstwem - 7
Wywiad z wiceministrem spraw zagranicznych Janem Dziedziczakiem - 9
Maciej Motas – Stanisław Głąbiński o kwestii ukraińskiej - 12
Krzysztof Gędłek – Pycha i zaślepienie.
O Ukrainie narodowcom do sztambucha - 16
dr Andrzej Zapałowski – Fragmentaryzacja Ukrainy i klęska polskiej polityki wschodniej - 20
Błogosławiony bp Grzegorz Chomyszyn, zapomniany orędownik pojednania polsko-ukraińskiego – Z profesorem Włodzimierzem Osadczym rozmawia dr Rafał Dobrowolski - 22

IDEE I POLITYKA

Przemysław Piasta – O nową endecję - 26
Piotr Zych – „Kontrrewolucja” Trumpa – amerykańskie wybory 2016 - 28
Daniel Wójcik – Wygrana Donalda Trumpa w USA i jej polityczne skutki dla Europy i Polski - 32
dr Jędrzej Lipski – Bo to Polska właśnie... - 34
dr Paweł Łubiński – Znaczenie autorytetu patriotycznego dla środowisk narodowych - 38
Piotr Zych – Republika Federalna Niemiec – mocarstwo nowego typu. Polska w optyce niemieckiej polityki - 41
Marcin Rezik – Koniec historii? - 44
Stanisław Jan Rostworowski – Na prawicy proendeckiej - 46
Krzysztof Lalik – „Zamach stołeczny” czyli ostatnia deska ratunku hrabiego B.K. – 55

GOSPODARKA

Krzysztof Lewandowski – Pieniądz równoległy - 59
Piotr Jankowski – Banki komunalne testem wiarygodności władzy - 63
Mariusz Patey – Wsparcie instytucji rodziny w programach obozu narodowego - 66
Marcin Rezik – Rerum Novarum i Quadregesimo Anno, czyli poszukiwanie "trzeciej drogi" - 69

SPOŁECZEŃSTWO

dr Andrzej Krzystyniak – Wielkie Opole, jedno miasto wiele sporów - 74
dr Marek Kawa – Chrzest, naród i ojczyzna w poezji Karola Wojtyły - 76

HISTORIA

dr Rafał Sierchuła – Pięciu wspaniałych - 82
dr Jędrzej Lipski – Stan "wyższej konieczności..." - 86
Stanisław Jan Rostworowski – Śmierć zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj Stanisława Jasiukowicza w więzieniu w Butyrkach - 89
dr Jędrzej Lipski – Rozkaz operacyjny 00485 - 94

MYŚL MŁODYCH

Robert Koralewski – Co dalej z Europą i wartościami europejskimi? - 97
Maciej Badowski – Nasza edukacja - 99
Damian Rubik – Kulturalny stan wojenny w służbie manipulacji - 100
Szymon Łuczak – Samorząd terytorialny – reformować, czy nie? - 102

SYLWETKI

dr Andrzej Krzystyniak – Przemilczany przedwojenny wojewoda. Michał Grażyński - 104

KONSERWA - REZCENZJE

dr Rafał Łatka – Czy wiemy już wszystko o stanie wojennym? - 107
Jakub Ignaczak – Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie - 109
Tajemnica śmierci Jana Rodowicza "Anody" - 113

 

 

 

 

Zapraszamy do lektury!

 

    

 

 
Starsze wydania:

 

 


Pismo społeczno-polityczne mysl.pl
"Myśl.pl" to ogólnopolski kwartalnik społeczno-polityczny dostępny w salonach sieci EMPIK. Jest to pismo nowych idei, nowoczesnych rozwiązań w zakresie polityki polskiej. "Myśl.pl" to pismo koncepcyjne oparte o fundamenty sformułowane przez przedstawicieli przedwojenne inteligencji z kręgów narodowo-demokratycznych. Jest to zarazem twórcze środowisko formułujące kreatywne rozwiązania, które cechuje odwaga, świeżość oraz nowoczesność wsparta na tradycyjnych, konserwatywnych podstawach. Myśl.pl to nie tylko pismo, ale i szerszy ruch społeczny epatujący swoją ideą w postaci licznych konferencji, wystaw, dyskusji panelowych, debat - pod szyldem "klubu myśli.pl". Pismo ma odwagę podejmować sprawy trudne, niepopularne, często przekraczając granicę "sacrum" politycznej poprawności. Publikacje nie wahają się sięgnąć do żartu (np. ilustracje znanego rysownika satyrycznego Andrzeja Gacparskiego), czy bezpośredniej konfrontacji sprzecznych poglądów. W ten też sposób redakcji udaje się osiągnąć pozytywny ferment ideowy, czego efektem są nowe koncepcje w zakresie polityki polskiej.

www.mysl.pl

www.mysl24.pl

Wydawcą kwartalnika Myśl.pl jest „Fundacja im. Bolesława Chrobrego” z siedzibą w Szczecinie (adres: 70-454 Szczecin, Al. Papieża Jana Pawła II 28/7, KRS 0000253907, REGON 320182230, NIP 8512971142). Fundacja od 14 listopada 2008 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. To głównie dzięki osobom, które przekazują w rocznym rozliczeniu PIT swój 1% podatku dochodowego na naszą rzecz możemy wydawać kwartalnik Myśl.pl. W roku 2011 nasza Fundacja otrzymała z tytułu przekazania 1% podatku dochodowego w rozliczeniach rocznych za 2010 rok 21.223 zł. 10 groszy, co spowodowało, że znaleźliśmy się na 1498 miejscu pod względem otrzymanych środków na ponad 6500 OPP. Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie.  

Przekazanie 1% nie jest niczym skomplikowanym, wystarczy tylko w rozliczeniu PIT po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisać nazwę „Fundacja im. Bolesława Chrobrego” i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym „KRS 0000253907” oraz wpisać kwotę, którą chcemy przekazać, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.  

BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   

SPRZEDAŻ AKTUALNYCH NUMERÓW 

1.     Na terenie całego kraju w salonach sieci EMPIK.
2.     Na allegro.
3.     Zamówienie na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Po otrzymaniu zamówienia na e-mail, podaniu danych osoby i adresowych do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty kwoty 14 zł. (12 zł. za kwartalnik plus 2 złote koszty wysyłki) na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia.
4.     Zamówienie pisemne pod adres: 70-454 Szczecin, Al. Papieża Jana Pawła II 28/7 lub na fax 91-424-04-40. Po otrzymaniu zamówienia, w którym będą podane dane osoby i adresowe do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty kwoty 14 zł. (12 zł. za kwartalnik plus 2 złote koszty wysyłki) na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia.   

PRENUMERATA 

Zachęcamy do dokonywania prenumeraty Kwartalnika Myśl.pl, co zapewni wydawcy przygotowywanie długoterminowego planowania i strategii rozwoju pisma, a naszym czytelnikom pewność otrzymania pisma niezwłocznie po jego ukazaniu bezpośrednio do domu. Przy prenumeracie zapewniamy również darmową wysyłkę do prenumeratora, przy cenie kwartalnika wynikającej ze sprzedaży bezpośredniej np. cena kwartalnika w salonach Empik 12 zł. wówczas cena dla prenumeratora również 12 zł., a koszty wysyłki listem zwykłym pokrywa wydawca. Ponadto prenumerator ma stałość ceny np. zamawia cztery kolejne egzemplarze pisma numery 23,24,25,26,27,28 – cena 48 zł. (4 razy po 12 zł.) i w sytuacji ewentualnego podwyższenia cena dwóch ostatnich numerów cena dla prenumeratora pozostanie taka sama.  

1.     Zamówienie na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Należy podać numery zamówionych kwartalników np. „23,24,25,26”. Po otrzymaniu zamówienia na e-mail, podaniu danych osoby i adresowych do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001 wyliczonej kwoty za prenumeratę. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia.
2.     Zamówienie pisemne pod adres: 70-454 Szczecin, Al. Papieża Jana Pawła II 28/7 lub na fax 91-424-04-40. Należy podać numery zamówionych kwartalników np. „23,24,25,26,27,28”. Po otrzymaniu zamówienia na e-mail, podaniu danych osoby i adresowych do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001 wyliczonej kwoty za prenumeratę. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia.
3.     Dokonanie zamówienia od razu poprzez wpłatę na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001, wpisanie w tytule „Prenumerata Myśl.pl” oraz liczby egzemplarzy np. „23,24,25,26,27,28”. Podanie imienia i nazwiska oraz danych adresowych do wysyłki.

ZAKUP ARCHIWALNYCH NUMERÓW 

1.    Na allegro.
2.    Zamówienie na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Należy podać numer zamówionego kwartalnika archiwalnego. Zamawiający wówczas otrzyma informację, czy zamówienia może być zrealizowane, z uwagi na dostępność danego numeru.  Po otrzymaniu zamówienia na e-mail, podaniu danych osoby i adresowych do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia. Koszt każdego archiwalnego  numeru to 12 zł. (10 zł. za pismo plus 2 zł. koszt przesyłki).