Kwartalnik Myśl.pl

Najnowsze wydania

 

Myśl.pl - numer 35 (1/2016) 

Kolejny numer „Myśl.pl” przynosi dyskusję na temat przyszłości naszej cywilizacji. Przyszłości, która jest zagrożona nie tylko przez napływ obcych kulturowo setek tysięcy imigrantów, ale przede wszystkim przez własną słabość i dekadencję.

Skoro wystarczył milion przybyszów, by kraj taki jak Niemcy znalazł się w największym od półwiecza kryzysie, co będzie, jeśli na nasz kontynent trafią miliony? Bez wątpienia nie jesteśmy na to gotowi. Czy Polska może stać się oazą normalności na europejskiej moralno-ideowej pustyni? Czy stać nas na odnowę i powstanie z kolan, które – zainicjowane nad Wisłą – może wskrzesić prawdziwego ducha Europy? Próby odpowiedzi na te pytania dopiero rozpoczynają prawdziwą dyskusję.

Ten problem, jak żaden inny, dotyczy nas wszystkich. Jak dowodzą wydarzenia sylwestrowej nocy w Kolonii, jeśli sami nie zajmiemy się jego rozwiązaniem, stanie się naszym czarnym snem szybciej, niż się tego spodziewamy.

 

Spis treści

ANKIETA

Na pytanie: Czy Polska i Europa potrzebują imigrantów? Czy są oni szansą

czy problemem? Jak powinna wyglądać polska i unijna polityka imigracyjna?

Jeśli przyjmować imigrantów, to czy tylko chrześcijan lub obywateli konkretnych

państw? A może warto z góry określić jakieś limity - kwotowe, procentowe

- dla mniejszości etnicznych i religijnych? odpowiadają: Miriam Shaded,

Robert Jarosław Iwaszkiewicz, dr Krzysztof Kawęcki, Artur Zawisza

 

TEMAT NUMERU

Łukasz Marek Moczydłowski – Kolonizatorzy z jądra ciemności

Krzysztof Lalik – Republika Humanitarna Niemiec, czyli „dzieci kwiaty” kontra „dzieci wojny”

Piotr Zych – Wojny klonów Angeli Merkel

Krzysztof Gędłek – Czy imigranci pomogą nam odrzucić Unię Europejską?

Wojna cywilizacyjna już się rozpoczęła – Wywiad z Miriam Shaded, prezes fundacji „Estera”, Rozmawia Przemysław Stolarski

Tomasz Wajdzik – O imigrantach…

Michał Kowalczyk – Kryzys imigracyjny w dyskursie politycznym na Węgrzech

Damian Zakrzewski – W islamskim amoku

Kto nam podrzuca imigrantów? Wywiad z Tomaszem Otłowskim, analitykiem

i publicystą. Rozmawia Przemysław Stolarski

Przemysław Stolarski – Muzułmanie – nowi Żydzi Europy

Monika Gaborek – Katedra na Wawelu wielkim meczetem?

 

IDEE I POLITYKA

dr Bartosz Józwiak – Bez Narodu nie ma prawdziwej polityki

dr Rafał Łatka – Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy – całościowe

spojrzenie na polski ruch narodowy Chodakiewicza i Muszyńskich

Karol Skorek – Lud i naród

Dąbrowska H.J. – Założenia programowe Ruchu Narodowego

 

GOSPODARKA

dr hab. Romuald Poliński – Strefa euro – kryzys i reformy

 

SPOŁECZEŃSTWO

Karol Skorek – Narodowiec wobec tradycji

Przemysław Stolarski – Co odbiera nam kapitalizm

 

KULTURA I MEDIA

Paweł Łubiński – Żydzi a kultura polska w międzywojniu oczyma endeków (cz. 2)

 

NAUKA I EDUKACJA

Hubert Kowalski – Edukacja narodowa – czyli rzecz o dobrym kształceniu Polaków

 

HISTORIA

dr Rafał Sierchuła – Opcja niemiecka czy zdrada?

dr Andrzej Krzystyniak – Między śmiercią a zagładą – ludność ZSRR w czasie wojny

dr Rafał Łatka – Polityka władz PRL wobec Kościoła katolickiego w latach 1980-1989 na przykładzie województwa krakowskiego

dr Jędrzej Lipski – Chłopska rewolta

Monika Gaborek – Polska emigracyjna

Paulina Litka – Pojęcie narodu w ideologii Obozu Narodowo-Demokratycznego.

Najwyższe dobro czy pojęcie drugorzędne?

Szymon Wiśniewski – Bunt, czyli skutki rosyjskiej ustawy uwłaszczeniowej

Paulina Litka – Kilka „Wycinków ze zbrodni” popełnionej przez Eligiusza Niewiadomskiego

 

MYŚL MŁODYCH

Jan Rabczuk – Nieznany geniusz. Adolf Bocheński

Aleksandra Stryjek – Gdzie dwóch się bije, tam trzeci imigruje do Europy

Tomasz Wajdzik – Szlak bojowy Legionów Polskich – część I

 

PRZEŚWIETLENIE

Tarnowski „STRZELEC” – „Nie chcemy być sami dla siebie”

 

KLUBY I PATRONATY

Inauguracja toruńskiego klubu Myśl.pl „Chrześcijańskie spojrzenia na problem uchodźców”

 

KONSERWA – RECENZJE

dr Rafał Łatka – Prawdziwy bilans członkostwa Polski w UE – ocena Tomasza Cukiernika

dr Rafał Zgorzelski – Korzenie europejskiej tradycji

Krzysztof Tenerowicz – „Zaraza” Łukasza Moczydłowskiego. Zmierzch czy świt lepszego jutra?

Michał Patyk – „Prostą drogą” – recenzja książki „Pilecki. Śladami mojego taty”

Mateusz Werner – Zapomniana elita w źródłach, rzecz o zbiorze „Liga Narodowa 1887-1906. Sprawozdania, odezwy, dokumenty”

dr Rafał Łatka – Jak kształtowały się drogi do ,,Solidarności”

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

    

 

 
Starsze wydania:

 

 


Pismo społeczno-polityczne mysl.pl
"Myśl.pl" to ogólnopolski kwartalnik społeczno-polityczny dostępny w salonach sieci EMPIK. Jest to pismo nowych idei, nowoczesnych rozwiązań w zakresie polityki polskiej. "Myśl.pl" to pismo koncepcyjne oparte o fundamenty sformułowane przez przedstawicieli przedwojenne inteligencji z kręgów narodowo-demokratycznych. Jest to zarazem twórcze środowisko formułujące kreatywne rozwiązania, które cechuje odwaga, świeżość oraz nowoczesność wsparta na tradycyjnych, konserwatywnych podstawach. Myśl.pl to nie tylko pismo, ale i szerszy ruch społeczny epatujący swoją ideą w postaci licznych konferencji, wystaw, dyskusji panelowych, debat - pod szyldem "klubu myśli.pl". Pismo ma odwagę podejmować sprawy trudne, niepopularne, często przekraczając granicę "sacrum" politycznej poprawności. Publikacje nie wahają się sięgnąć do żartu (np. ilustracje znanego rysownika satyrycznego Andrzeja Gacparskiego), czy bezpośredniej konfrontacji sprzecznych poglądów. W ten też sposób redakcji udaje się osiągnąć pozytywny ferment ideowy, czego efektem są nowe koncepcje w zakresie polityki polskiej.

www.mysl.pl

www.mysl24.pl

Wydawcą kwartalnika Myśl.pl jest „Fundacja im. Bolesława Chrobrego” z siedzibą w Szczecinie (adres: 70-454 Szczecin, Al. Papieża Jana Pawła II 28/7, KRS 0000253907, REGON 320182230, NIP 8512971142). Fundacja od 14 listopada 2008 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. To głównie dzięki osobom, które przekazują w rocznym rozliczeniu PIT swój 1% podatku dochodowego na naszą rzecz możemy wydawać kwartalnik Myśl.pl. W roku 2011 nasza Fundacja otrzymała z tytułu przekazania 1% podatku dochodowego w rozliczeniach rocznych za 2010 rok 21.223 zł. 10 groszy, co spowodowało, że znaleźliśmy się na 1498 miejscu pod względem otrzymanych środków na ponad 6500 OPP. Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie.  

Przekazanie 1% nie jest niczym skomplikowanym, wystarczy tylko w rozliczeniu PIT po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisać nazwę „Fundacja im. Bolesława Chrobrego” i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym „KRS 0000253907” oraz wpisać kwotę, którą chcemy przekazać, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.  

BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   

SPRZEDAŻ AKTUALNYCH NUMERÓW 

1.     Na terenie całego kraju w salonach sieci EMPIK.
2.     Na allegro.
3.     Zamówienie na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Po otrzymaniu zamówienia na e-mail, podaniu danych osoby i adresowych do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty kwoty 14 zł. (12 zł. za kwartalnik plus 2 złote koszty wysyłki) na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia.
4.     Zamówienie pisemne pod adres: 70-454 Szczecin, Al. Papieża Jana Pawła II 28/7 lub na fax 91-424-04-40. Po otrzymaniu zamówienia, w którym będą podane dane osoby i adresowe do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty kwoty 14 zł. (12 zł. za kwartalnik plus 2 złote koszty wysyłki) na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia.   

PRENUMERATA 

Zachęcamy do dokonywania prenumeraty Kwartalnika Myśl.pl, co zapewni wydawcy przygotowywanie długoterminowego planowania i strategii rozwoju pisma, a naszym czytelnikom pewność otrzymania pisma niezwłocznie po jego ukazaniu bezpośrednio do domu. Przy prenumeracie zapewniamy również darmową wysyłkę do prenumeratora, przy cenie kwartalnika wynikającej ze sprzedaży bezpośredniej np. cena kwartalnika w salonach Empik 12 zł. wówczas cena dla prenumeratora również 12 zł., a koszty wysyłki listem zwykłym pokrywa wydawca. Ponadto prenumerator ma stałość ceny np. zamawia cztery kolejne egzemplarze pisma numery 23,24,25,26,27,28 – cena 48 zł. (4 razy po 12 zł.) i w sytuacji ewentualnego podwyższenia cena dwóch ostatnich numerów cena dla prenumeratora pozostanie taka sama.  

1.     Zamówienie na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Należy podać numery zamówionych kwartalników np. „23,24,25,26”. Po otrzymaniu zamówienia na e-mail, podaniu danych osoby i adresowych do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001 wyliczonej kwoty za prenumeratę. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia.
2.     Zamówienie pisemne pod adres: 70-454 Szczecin, Al. Papieża Jana Pawła II 28/7 lub na fax 91-424-04-40. Należy podać numery zamówionych kwartalników np. „23,24,25,26,27,28”. Po otrzymaniu zamówienia na e-mail, podaniu danych osoby i adresowych do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001 wyliczonej kwoty za prenumeratę. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia.
3.     Dokonanie zamówienia od razu poprzez wpłatę na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001, wpisanie w tytule „Prenumerata Myśl.pl” oraz liczby egzemplarzy np. „23,24,25,26,27,28”. Podanie imienia i nazwiska oraz danych adresowych do wysyłki.

ZAKUP ARCHIWALNYCH NUMERÓW 

1.    Na allegro.
2.    Zamówienie na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Należy podać numer zamówionego kwartalnika archiwalnego. Zamawiający wówczas otrzyma informację, czy zamówienia może być zrealizowane, z uwagi na dostępność danego numeru.  Po otrzymaniu zamówienia na e-mail, podaniu danych osoby i adresowych do wysyłki, konieczne jest dokonanie zapłaty na konto BOŚ S.A. – 26 1540 1085 2030 5302 9243 0001. Po dokonaniu wpłaty nastąpi realizacja zamówienia. Koszt każdego archiwalnego  numeru to 12 zł. (10 zł. za pismo plus 2 zł. koszt przesyłki).